Jak moc Vás ovlivní užívání některých léků při Vaší snaze zhubnout?
autor: Ludmila Francová
U některých druhů léků bohužel významně. Zejména pokud se bavíme o antidepresivech, lécích na štítnou žlázu, cukrovku, vysoký krevní tlak, léky na oplodnění, lepší spánek, diuretika nebo snad samotné léky na snížení váhy.
Ke všemu si velmi málo lidí uvědomuje, že množství léků a jejich dávkování souvisí také s aktuální hmotností člověka, tudíž v průběhu dietního programu je nutné toto množství léků konzultovat s lékařem a jejich dávky upravovat.
Hlavní vliv na hubnutí mají zejména HORMONÁLNÍ léky a KORTIKOIDY.
Studie a moje vlastní prax
e také ale ukazují na velký vliv užívání ANTIBIOTIK. A to už velké množství užívání v našem dětství, tak i užívání antibiotik během dietního programu. Antibiotika totiž ovlivňují zdravou střevní flóru v našich střevech a ta má zejména vliv na naše hubnutí nebo přibírání. Obézní lidé mají ve střevech převahu bakterií, které přednostně přeměňují živiny na zásobní tuk na rozdíl od těch, kteří nadváhou netrpí a mají většinou zdravé střevní prostředí. Střeva tak ovlivňují nejen naši imunitu, ale i naši případnou nadváhu. Po celou dobu dietního programu tedy doporučuji užívání probiotik a prebiotik* , které nejenom zabrání případným střevním problémům v podobě průjmu, zácpy nebo nadýmaní, pomohou nám ale zejména při tvorbě správné střevní flóry a tím i rychlejšího hubnutí.
Musíme také celou dobu důrazně dbát na případné prochladnutí nebo infekci. Jakékoliv „zbytečné“ nasazení léků nám náš dietní program výrazně prodlouží. Je tedy také vhodné užívat během dietního programu doplňky stravy, které podporují naši imunitu, například česnek, echinacea nebo hlíva.
*Jako probiotikum označujeme živou část potravy, která má při konzumaci v dostatečném množství vliv na zdraví konzumenta. Prebiotikum je naproti tomu nestravitelná složka potravy, kterou lépe známe pod pojmem vláknina.